تجزیه و تحلیل اطلاعات پرسشنامه و مصاحبه با مدیرتوسط رضا علیزاده :: اقدام پژوهی

تجزیه و تحلیل اطلاعات پرسشنامه و مصاحبه با مدیرتوسط رضا علیزاده

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

امکانات وب

آرشیو مطالب

برچسب ها

من برای انجام این پژوهش موضوع را با مدیر آموزشگاه در میان گذاشتم و ایشان را از قصد خود در مورد این که می­خواهم مسئله­ی رفتار پرخاشگرانه دانش­آموزان را به عنوان یک اقدام پژوهشی مورد بررسی قرار دهم ، آگاه ساختم ، ایشان قول همکاری دادند و برای اولین اقدام با خود ایشان به مشورت پرداختم و از همکاری سودمند ایشان استفاده نمودم و به گردآوری اطلاعات از طریق مشاهده رفتار دانش­آموزان در محیط آموزشگاه ، تهیه پرسشنامه و نظرخواهی از همکاران ، مطالعه پرونده مشاوره­ای دانش­آموزان ، مصاحبه با والدین و مصاحبه با دانش­آموزان پرداختم ، پرسشنامه را با 17سوال تهیه نموده و در اختیار همکاران قرار دادم. در این پرسشنامه از همکاران درباره نوع رفتار پرخاشگرانه ، نحوه بروز و راهکارهای ارائه شده نظرخواهی شده است. خلاصه پاسخ همکاران به صورت زیر بود :

1.دانش­آموزان در محیط مدرسه و کلاس بیشترین رفتار پرخاشگرانه را دارند.

2.کتک­کاری ، دعوا و بددهانی بیشترین نوع رفتارهای پرخاشگرانه دانش­آموزان است.

در رابطه با عوامل به وجود آورنده پرخاشگری بیان داشته بودند

1.نبود نظارت در زنگ­های تفریح

2.خودنمایی و قدرت­طلبی و جلب توجه

3.شرایط سنی و جنسی

4.محیط زندگی

5.ناکامی­های متعدد آموزشی و عاطفی

مشاهده رفتار دانش­آموزان در محیط مدرسه

به مشاهده رفتار دانش­آموزان در محیط مدرسه طی زنگ­های تفریح ،ورزش و بیکاری پرداختم ،دانش­آموزان در طی این ساعت­ها به خصوص ساعات تفریح کنار همدیگر بودند ، یا اینکه همدیگر را پیدا می­کردند و به فعالیت می­پرداختند ، پرخاشگری رفتارهای پرخاشگرانه دانش­آموزان بیشتر در ساعات تفریح صورت می­گرفت، این رفتارها به صورت دعوا و کتک­کاری و درگیری لفظی بودند. دخالت مدیر آموزشگاه در اکثر مواقع به موقع موثر واقع می­شد ، اقدامات ایشان از بروز مشکلات جدی جلوگیری می­کرد. یکی از دانش­آموزان(ب) بیشتر بددهانی می­کرد و درگیری­های او بیشتر لفظی است چهار نفر از دانش­آموزان(الف،ج،د،ه)در محیط آموزشگاه به طور معمول با هم هستند و در مواقع دعوا و کتک­کاری (در طول این دوره دو مورد مشاهده کردم) با هم اقدام به این رفتار پرخاشگرانه در مورد دیگران می­کنند. در زنگ­های ورزش رفتارهای پرخاشگرانه را در قالب کارهای ورزشی انجام می­دادند. مثل هل دادن دیگران در بازی فوتبال و پیشنهاد بازی­های خشن به دبیر ورزش و... در زنگ­های بیکاری این رفتارها به صورت درگیری لفظی و بددهانی نمود پیدا می­کرد.

نویسنده : دانشجویان رشته ریاضی بازدید : 1185 تاريخ : دوشنبه 26 فروردين 1392 ساعت: 13:33
برچسب‌ها :
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها